
Czy to, że moje dziecko nie wymawia głoski „r” oznacza, że muszę iść z nim do logopedy?, Ja rozumiem jak on/ona mówi, więc po co ta terapia logopedyczna?, Przecież chłopcy zaczynają mówić później, to nic złego się nie dzieje… W swojej pracy słyszę wiele takich mitów i błędnych przekonań rodziców. Mierzę się również z ich wątpliwościami i niepokojem związanymi z wizytą u logopedy dziecięcego. Dlatego wyjaśniam, w jakich sytuacjach należy zgłosić się z dzieckiem do logopedy.
Logopeda – specjalista nie tylko od zaburzeń mowy
Przyczyn trudności językowych jest wiele. Należą do nich problemy ze wzrokiem, słuchem lub neurologiczne, ale także czynniki emocjonalne i psychologiczne. Dlatego jako logopeda dziecięcy pracuję z dziećmi od 3. roku życia nie tylko wtedy, gdy mają zaburzenia mowy. Zajmuję się również innymi zagadnieniami w obszarze języka, pomagając dzieciom rozwijać umiejętności mówienia i poprawiać ich komunikację społeczną.
Na terapię logopedyczną powinni zgłosić się rodzice z dziećmi, u których zdiagnozowano autyzm, zespół Downa, afazję lub inne rodzaje niepełnosprawności. Zajęcia z logopedą pomagają także dzieciom z opóźnionym rozwojem językowym, mutyzmem wybiórczym oraz z niepłynnościami mowy i tym, które się jąkają. Jako logopeda współpracuję również z dziećmi, które mają niedosłuch oraz trudności w uczeniu się, pisaniu, czytaniu, z dysleksją lub zagrożonymi dysleksją.
Warto również pamiętać o ważnej roli konsultacji logopedycznej w trakcie pracy ortodontycznej. Przed lub w trakcie leczenia może ona pomóc w ocenie sposobu połykania, żucia, gryzienia, pozycji spoczynkowej języka i budowie narządów mowy. Tym samym jest w stanie wspomóc prawidłowe leczenie ortodontyczne.
Kiedy do logopedy? Konkretne powody
Wiem, że rodzicom jest bardzo ciężko ocenić, czy dziecko potrzebuje logopedy. Na pewno sprawę utrudnia bliskość emocjonalna, która tłumaczy, że zmiękczanie głosek jest przecież takie urocze, a wymowa „r” przyjdzie później. Tymczasem, im wcześniej skonsultujesz mowę swojego dziecka ze specjalistą, tym lepiej. Nigdy też nie jest za późno na podjęcie działań i zmiany na lepsze.
Dlatego skorzystaj z konsultacji u logopedy w Rzeszowie lub w swojej okolicy, jeśli Twoje dziecko:
- skończyło rok i nie wypowiada żadnych, nawet najprostszych słów, takich jak mama, baba, tata;
- skończyło 3 lata, a posługuje się jedynie pojedynczymi słowami, nie zadaje pytań, ma ubogie słownictwo;
- ma więcej niż 3 lata i ubezdźwięcznia głoski (np. zamiast „buty” mówi „puty”, zamiast „balon” mówi „palon”);
- skończyło 4 lata i zamiast głosek „s, z, c, dz” wypowiada głoski „si, zi, ci, dzi”;
- ma 5 lat i nie mówi głosek „sz, cz, dż, rz”;
- ma 6 lat i nie wymawia poprawnie głoski „r”.
Oczywiście trzeba mieć na uwadze, że każde dziecko jest inne i jego rozwój może przebiegać szybciej lub wolniej, ale w powyższych przypadkach konsultacja u logopedy jest wskazana, by rozwiać wątpliwości lub rozpocząć terapię logopedyczną.
Idź z dzieckiem do logopedy, gdy… – inne problemy, na które jest rozwiązanie
Twojemu dziecku, które powinno już płynnie mówić, może być potrzebna pomoc np. logopedy z Rzeszowa, jeśli:
- zniekształca wyrazy lub mówi tak, że jego wypowiedzi są niezrozumiałe dla innych;
- ma trudności z płynną mową, jąka się;
- mówi za szybko lub za wolno;
- jego mowa jest monotonna, bez melodii;
- ma ubogie słownictwo;
- nieprawidłowo stosuje formy gramatyczne;
- tworzy krótki wypowiedzi i nierozbudowane zdania;
- jego wypowiedzi są nieskładne, nielogiczne lub nieadekwatne do sytuacji;
- nie rozumie poleceń;
- w niektórych sytuacjach nie mówi w ogóle;
- rozmawia jedynie z wybranymi osobami np. z mamą lub tatą;
- ma ogromne problemy z nauką czytania lub pisania;
- ma niesprawne narządy mowy;
- nadmiernie się ślini;
- problemem jest nieprawidłowy zgryz, który utrudnia poprawną wymowę.
Zwracaj większą uwagę na to, jak mówi Twoje dziecko. Jeśli zauważysz te lub inne problemy, które wymagają profesjonalnej uwagi, nie zwlekaj z zapisem na konsultację logopedyczną.